Sinan Ateş cinayetinin iddianamesi ortaya çıktı: 22 ismin adı geçiyor!

30 Aralık 2022’de Ankara Çankaya’da öldürülen Sinan Ateş soruşturması ile ilgili 145 sayfalık iddianame hazırlandı.

Halk TV’den Dinçer Gökçe‘nin haberine göre ddianamede hakkında dava açılan isimler şöyle:

Özel harekât polisleri Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak ile Cinayet Büro’da görevli Mustafa Ensar Aykal, tetikçi Eray Özyağcı, Vedat Balkaya, Suat Kurt, Doğukan Çep, Tolgahan Demirbaş, Zekeriya Asarkaya, MHP eski İstanbul yöneticisi Ufuk Köktürk, Mustafa Uzunlar, Osman Bayraktar, Mehmet Yüce, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Av. Serdar Öktem, Caner Günay, Emre Yüksel, Umut Ersoy, Alper Atay ve Erdem Karadeniz.

İddianamede, diğer şüpheliler hakkında ise ayırma kararı verilği bilgisi yer aldı. Sinan Ateş’in Ayşe Ateş ile olay sırasında yanında bulunan Selman Bozkurt ise şikayetçi olarak dosyada yer aldı.

AYNI OTELDE KALDILAR

Hakkında dava açılan Alemdağ 1877 Spor Kulübünün Başkanı Alper Atay ise Doğukan Çep ve Eray Özyağcı’yı tanıdığını kaydetti. Atay, cinayetten sonra Doğukan Çep ile birlikte Beykoz’daki bir otele gittiklerini söyledi.

“BİR HAYLAZ ARKADAŞIMIZ VAR UYARACAĞIZ”

Hakkında dava açılan isimlerden MİT eski mensubu Çağlar Zorlu, 2015’ten itibaren Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştığını belirterek hakkında dava açılan Tolgahan Demirbaş’ın kendisine “Bir haylaz arkadaşımız var, uyaracağız ama bulamıyoruz, adresine ihtiyacımız var” dediğini belirterek devamında “Olayın olduğu gün Aytaç Bey (Aytaç Ataç) beni saat 13.30-14.00 sıralarında telefonla aradı. ‘Sinan Ateş öldürüldü. Sana onunla ilgili bir şeyler sorulmuştu ya… Onların hepsini sil’ dedi” ifadelerini kullandı.

DOĞUKAN ÇEP, CİNAYET GÜNÜ DE ARADI

Doğukan Çep’i, 2013 yılında tutuklu bulunduğu cezaevinden tanıdığını kaydeden Ufuk Köktürk ise ifadesinde “28 12 2022 akşamı Doğukan ÇEP beni Facetime üzerinden görüntülü olarak aradı. ‘Bana acil iki günlüğüne para lazım’ dedi. Paranın ne için lazım olduğunu söylemedi. ‘Zor durumdayım. Bana 4000 TL para gönderebilir misin’ dedi” diyerek Çep’in gönderdiği hesaba parayı gönderdiğini kaydetti. Köktürk, Sinan Ateş cinayetinden ise, Çep’in kendisini araması ile haberdar olduğunu söyledi.

“TOLGAHAN İLE GÖRÜŞMELERİN VAR DİKKAT ET”

Ankara Gölbaşı’ndaki Marco Pascha isimli mekanın sahibi Aytaç Ataç ise Tolgahan Demirbaş ve ve Çağlar Zorlu’yu tanıdığını belirterek şunları kaydetti: “Tolgahan, Çağlar’a hitaben ‘Bir adres bulmamız lazım yardımcı olabilir misin’ dedi. Bunun üzerine Çağlar da ‘Yardımcı olabilirim’ dedi. Ancak Tolgahan benim yanımda kimin adresini istediğini söylemedi. Çağlar daha sonra cafeye geldiğinde yaptığımız sohbet sırasında Tolgahan’ın kendisinden istemiş olduğu adresin Sinan Ateş’ in adresi olduğunu bana söyledi. Bunun üzerine bende ‘bu tür işlere girme başın ağrır’ dedim. Bu konuşmadan sonra 6. aya kadar Çağlar yine kafeme müşteri olarak gelip gitmeye devam etti. 6. Aydan sonra kendisiyle bir daha da yüz yüze görüşmemiz olmadı. Tarihlerini tam olarak hatırlamamakla birlikte birkaç kez telefonda konuştuk. Bu konuşmalarımız hal hatır sorma şeklinde oldu. Ben Sinan Ateş’ in öldürülme olayını sosyal medyada öğrendikten sonra ‘Olaydan haberin var mı?’ diye sordum. Kendisinin yok demesi üzerine Tolgahan ile görüşmelerini bildiğim için ‘Sinan Ateş öldürülmüş. Tolgahan ile görüşmelerin var dikkat et’ dedim.”

CİNAYET SONRASI GÖRÜŞME

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın özel kalemi olduğu kaydedilen Emre Yüksel ise ifadesinde, Sinan Ateş’in öldürüldüğü Cuma namazı sonrası Tolgahan Demirbaş ile görüşerek bir lokantaya gittiklerini söyledi. Yüksel, aynı gün Demirbaş ile İstanbul’a geldiklerini 31 Mart günü ise Ankara’ya döndüklerini kaydetti.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ TETİKÇİYİ TAŞIDI

İstanbul Özel Harekât Şube Müdürlüğünde görevli Aşkın Mert Gelenbey ise, tetikçi Eray Özyağcı ile temasına ilişkin “İsmini siz görevlilerden öğrendiğim Eray Özyağcı’yı yaklaşık 8-9 yıl önce ablam A. B. İstanbul Aydos semtinde oturuyordu. Ben de o zamanlar Ordu ilinde ikamet ediyordum. Ara ara tatil dönemlerinde ablamın yanına ziyaret için gidiyordum. Eray Özyağcı da ablam ile aynı mahallede oturdukları için tanırım. Ben Eray’ı polis olmadan önceye kadar çok bir görüşmem olmadı. Ancak 2019 yılında polis olduktan sonra ablama yakın yerde ev kiraladığım için Eray Özyağcı ile tekrar görüşmeye başladım” dedi. Gelenbay, Özyağcı’yı İstanbul’dan Ankara’ya götürme sürecine ilişkin ise “Biz, aynı birimde çalıştığım Murat Can Çolak ve ben Eray’ın arandığını bilmiyorduk. Bunu bilmediğimizden dolayı herhangi bir uygulamaya takılsak ta sorun olmayacağını düşünüyorduk. Eray Özyağcı’yı para karşılığında Ankara iline getirmedim. Ben ve Murat Can Çolak zaten Ankara’ya eğlenmek için gelecektik. Eray Özyağcı’nın de dedesi rahatsızmış o da bize katılmak istedi hatta aracın yakıtının yarı parasını Eray Özyağcı karşıladı. Benim Ankara iline gelme amacım Pavyona gitmekti. Gelenbay, Özyağcı’yı Ankara’ya götürdüklerinde kendilerini Suat Kurt’un karşıladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x